Internet platforma Booking.com, poznata po omogućavanju rezervacija apartmana i hotela širom sveta, u Srbiji se suočava sa optužbama zbog oglašavanja neregistrovanih pružalaca privatnog smeštaja. Vlasti ističu da vlasnici ovih smeštaja ne plaćaju porez, čime krše Zakon.


Problem sa neregistrovanim smeštajem


Ministarstvo turizma navodi da Buking omogućava promociju subjekata koji ne posluju u skladu sa zakonom. Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija (Yuta) dodaje da je Buking spreman na edukaciju pružalaca smeštaja o njihovim obavezama, ali ne i na dodatne akcije.


Ministarstvo turizma i omladine


Ministar turizma i omladine u Vladi republike Srbije, Husein Memić, je naglasio prisustvo sive ekonomije u sektoru turizma, posebno kod privatnog smeštaja i stranih platformi koje posluju nelegalno. Takođe je istakao da su obavljeni razgovori sa Bukingom kako bi se utvrdilo da li platforma zaista radi nelegalno i da li joj preti zabrana rada u Srbiji.


Legalni aspekti


Ministarstvo smatra da Buking krši Zakon o oglašavanju, jer platforma omogućava oglašavanje subjekata koji nisu registrovani niti kategorizovani. Međutim, zbog toga što Buking nema sedište u Srbiji, kontrola i sankcionisanje ove platforme su otežani.


Pokušaji pronalaženja rešenja


Ministarstvo traži kompromisno rešenje koje će omogućiti dolazak stranih turista, ali i očuvanje kvaliteta usluga. Predloženo je uvođenje jedinstvenog identifikacionog broja (JID) za registrovane ugostitelje, ali Buking se nije složio sa ovim predlogom, već predlaže informativnu kampanju za edukaciju korisnika.


Stav kompanije Bookinga


Buking navodi da pružaoci usluga moraju prihvatiti njihove uslove korišćenja i potvrditi da imaju zakonsko pravo da iznajmljuju svoj smeštaj. Takođe, Buking ima uspostavljen sistem za prijavu nepravilnosti, koji omogućava nadležnim organima da prijave nelegalne objekte.


Centralni informacioni sistem eTurista


Ministarstvo turizma i omladine je uspostavilo sistem eTurista za evidentiranje ugostiteljskih objekata i kategorizaciju. Cilj ovog sistema je da omogući legalno poslovanje platformi i ugostitelja, te da obezbedi zaštitu korisnika usluga i očuvanje kvaliteta usluga.


Nadzor i sankcije


Turistička inspekcija vrši nadzor nad neregistrovanim subjektima koji se oglašavaju putem online platformi. Na osnovu Zakona o inspekcijskom nadzoru, inspekcija može doneti upravne mere poput rešenja o privremenoj zabrani obavljanja delatnosti, kao i kaznene mere.


EU regulative


Države članice EU uvode postupke registracije za smeštajne jedinice, uz obavezu dostavljanja registracionog broja prilikom oglašavanja. Platforme su dužne da traže registracioni broj i dostavljaju podatke državnim organima o ugostiteljskim kapacitetima.

Šta vi mislite o ovoj situaciji? Da li Srbija ostaje bez ove popularne platforme?

U svakom slučaju, građani su ti koji bi bili na gubitku.

Ako vam je potrebna stručna pravna pomoć, preporučujemo da nam se obratite kao advokatu iz Novog Sada koji ima dugogodišnje iskustvo.

Kristina Đapa – advokat Novi Sad / advokati Novi Sad