Roditeljsko pravo predstavlja skup prava i dužnosti roditelja prema detetu, a njegov osnovni smisao je zaštita ličnosti, prava i interesa deteta. Ovo pravo proizilazi iz dužnosti roditelja i postoji samo u meri koja je potrebna za ostvarenje ove zaštite.
Roditelji imaju pravo i dužnost da se staraju o detetu, što uključuje čuvanje, podizanje, vaspitavanje, obrazovanje, zastupanje, izdržavanje, kao i upravljanje i raspolaganje imovinom deteta. Takođe, roditelji imaju pravo da dobiju sva obaveštenja o detetu od obrazovnih i zdravstvenih ustanova.
Jedan od ključnih aspekata roditeljskog prava je čuvanje i podizanje deteta. Roditelji su dužni da se lično staraju o životu i zdravlju deteta, te da ga štite od ponižavajućih postupaka i kazni koje vređaju njegovo ljudsko dostojanstvo. Takođe, roditelji ne smeju ostavljati dete predškolskog uzrasta bez nadzora i mogu ga privremeno poveriti drugom licu samo ako to lice ispunjava uslove za staratelja.
Vaspitavanje deteta je još jedan važan segment roditeljskog prava. Roditelji su dužni da sa detetom razvijaju odnos zasnovan na ljubavi, poverenju i uzajamnom poštovanju, te da ga usmeravaju ka usvajanju i poštovanju vrednosti emocionalnog, etičkog i nacionalnog identiteta svoje porodice i društva.
Obrazovanje deteta je takođe deo roditeljskog prava. Roditelji su dužni da obezbede osnovno školovanje detetu, a o daljem obrazovanju deteta staraju se prema svojim mogućnostima. Takođe, roditelji imaju pravo da detetu obezbede obrazovanje koje je u skladu sa njihovim verskim i etičkim uverenjima.
Konačno, roditelji imaju pravo i dužnost da zastupaju dete u svim pravnim poslovima i postupcima, kako unutar tako i izvan granica poslovne i procesne sposobnosti deteta. Ovo uključuje i pravo da preduzimaju pravne poslove kojima upravljaju i raspolažu prihodom koji je dete steklo pre navršene 15. godine.
Roditeljsko pravo je kompleksan i sveobuhvatan skup prava i dužnosti koji ima za cilj da osigura najbolji interes deteta i zaštitu njegovih prava.
Izdržavanje deteta i vršenje roditeljskog prava u Srbiji
Roditelji imaju pravo i dužnost da izdržavaju dete pod uslovima određenim zakonom. Ovo podrazumeva obezbeđivanje svih osnovnih potreba deteta, uključujući hranu, odeću, stanovanje, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu. Izdržavanje deteta je ključna obaveza roditelja koja osigurava da dete ima sve što mu je potrebno za zdrav i srećan život.
Pored izdržavanja, roditelji imaju pravo i dužnost da upravljaju i raspolažu imovinom deteta. Ovo znači da roditelji donose odluke o korišćenju i zaštiti imovine deteta, u skladu sa zakonskim odredbama, kako bi se osiguralo da imovina deteta bude pravilno upravljana i zaštićena.
Vršenje roditeljskog prava može biti zajedničko ili samostalno, u zavisnosti od situacije. Kada roditelji vode zajednički život, roditeljsko pravo vrše zajednički i sporazumno. Čak i kada roditelji ne žive zajedno, mogu zajednički vršiti roditeljsko pravo ako zaključe sporazum o zajedničkom vršenju roditeljskog prava, a sud proceni da je taj sporazum u najboljem interesu deteta.
U slučajevima kada jedan roditelj sam vrši roditeljsko pravo, to može biti zbog različitih razloga: drugi roditelj je nepoznat, umro je, potpuno je lišen roditeljskog prava ili poslovne sposobnosti, ili roditelji ne vode zajednički život i nisu zaključili sporazum o vršenju roditeljskog prava. U ovim situacijama, sud donosi odluku o vršenju roditeljskog prava, uvek vodeći računa o najboljem interesu deteta.
Sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava i nadzor nad roditeljskim pravima u Srbiji
Roditelji mogu zaključiti sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava, kojim se zajedničko dete poverava jednom roditelju. Ovaj sporazum uključuje dogovor o visini doprinosa za izdržavanje deteta od strane drugog roditelja, kao i način održavanja ličnih odnosa deteta sa drugim roditeljem.
Sporazumom se prenosi vršenje roditeljskog prava na roditelja kome je dete povereno, dok drugi roditelj zadržava pravo i dužnost da izdržava dete, održava lične odnose sa njim i zajednički odlučuje o pitanjima koja bitno utiču na život deteta, kao što su obrazovanje, veći medicinski zahvati, promena prebivališta i raspolaganje imovinom velike vrednosti.
Nadzor nad vršenjem roditeljskog prava može biti preventivni ili korektivni. Preventivni nadzor obavlja organ starateljstva kada donosi odluke koje omogućavaju roditeljima da vrše roditeljsko pravo.
Korektivni nadzor se sprovodi kada organ starateljstva ispravlja roditelje u vršenju roditeljskog prava, donoseći odluke koje upozoravaju na nedostatke, upućuju roditelje na razgovor u porodično savetovalište ili zahtevaju polaganje računa o upravljanju imovinom deteta. Takođe, organ starateljstva može pokrenuti sudske postupke u skladu sa zakonom.
Delimično lišenje roditeljskog prava i druge odredbe o roditeljskom pravu u Srbiji
Roditelj koji nesavesno vrši prava ili dužnosti iz sadržine roditeljskog prava može biti delimično lišen roditeljskog prava. Sudska odluka o delimičnom lišenju roditeljskog prava može roditelja lišiti jednog ili više prava i dužnosti, osim dužnosti da izdržava dete.
Roditelj koji vrši roditeljsko pravo može biti lišen prava i dužnosti na čuvanje, podizanje, vaspitavanje, obrazovanje i zastupanje deteta, kao i na upravljanje i raspolaganje imovinom deteta. S druge strane, roditelj koji ne vrši roditeljsko pravo može biti lišen prava na održavanje ličnih odnosa sa detetom i prava da odlučuje o pitanjima koja bitno utiču na život deteta.
Sudskom odlukom o delimičnom lišenju roditeljskog prava može biti određena jedna ili više mera zaštite deteta od nasilja u porodici.
Roditelju se može vratiti roditeljsko pravo kada prestanu razlozi zbog kojih je bio potpuno ili delimično lišen roditeljskog prava. Ovo omogućava roditeljima da ponovo preuzmu svoje dužnosti i prava kada se situacija promeni na bolje.
Roditeljsko pravo prestaje kada dete navrši 18 godina života, stekne potpunu poslovnu sposobnost pre punoletstva, bude usvojeno, kada roditelj bude potpuno lišen roditeljskog prava ili kada umru dete ili roditelj. Međutim, roditeljsko pravo ne prestaje roditelju kada njegovo dete usvoji njegov supružnik.
Roditeljsko pravo se može produžiti i posle punoletstva deteta ako je dete zbog bolesti ili smetnji u psiho-fizičkom razvoju nesposobno da se samo stara o sebi i o zaštiti svojih prava i interesa, ili ako svojim postupcima ugrožava sopstvena prava i interese. Produženo roditeljsko pravo može prestati kada prestanu razlozi zbog kojih je bilo produženo.
Pravnosnažna sudska odluka o lišenju i vraćanju roditeljskog prava, kao i odluka o produženju i prestanku produženog roditeljskog prava, upisuje se u matičnu knjigu rođenih. Ako dete ima nepokretnosti, ove odluke se upisuju i u javni registar prava na nepokretnostima.
Ako vam je potrebna stručna pravna pomoć, preporučujemo da nam se obratite kao advokatu iz Novog Sada koji ima dugogodišnje iskustvo u oblasti porodičnog prava.
Kristina Đapa – advokat Novi Sad / advokati Novi Sad